İdealist Öğretmen (Grigory Petrov)

İdealist Öğretmen (Grigory Petrov)

İdealist Öğretmen (Grigory Petrov). Azim dolu, doğru bildiklerine adanmış, dolu dolu yaşanmış, onlarca zorlukla mücadele etmiş ancak mücadeleden hiç yılmamış bir hayat. Ölümden başka birçok sonun ardından dünyada yeni bir başlangıç yakalayabilmiş bir hayat. Belki de ölümünden sonra bile yazdıklarıyla, eserleri ve fikirleriyle onlarca yeni başlangıca sebep olabilen bir hayatı olan Grigory Petrov tarafından kaleme alınan bir kitap.

Zihinsel olarak kör, dışa bağımlı ve üretmeyen bir toplum olmak kitaptaki Profesör Raçinski’yi nasıl diğer insanların gözünde delirtmişse gerçekten de toplum olarak artık gerektiğinde Raçinski gibi deliren profesörlere ihtiyacımız bulunmaktadır.

Raçinski’ye göre halkın zihninin ve vicdanının madenine gitmek, karanlık deryaları dağıtmak ve büyük bir o kadarda parlak fenerleri gün yüzüne çıkarmak büyük bir hedeftir. Ona göre büyük pencerelere büyük camları maliyetinin artmasına rağmen takmak gerekir. Kandırılıp, köleliğe, fakirliğe kabullendirilmiş insanlara gerçeği göstermek için Profesörlük makamını bırakıp, köyüne öğretmenlik yapmak için giden fevkalade bir hayatın anlatıldığı kitapta idealist bir öğretmen insanları kendine mıknatıs gibi çekebilmeli ve gerektiğinde de mıknatısın zıt tarafı gibi insanları iyiliğe, güce itebilmelidir.

İdealist öğretmen sağlıklı, güçlü, ayık bir halk yetiştirmek için her şeye katlanmalıdır. Halkı uyandırmalıdır. Yozlaşmış, zehirlenmiş yaşlılar için her ne kadar geç olsa da gençlerden kurtarılabileceği kadarını kurtarmak gerekmektedir. Buda ancak eğitim ile mümkün olacaktır. Çünkü dışındaki çamur temizlendiğinde ve kabuğu çıkarıldığında, neredeyse her çocuğun kafası değerli bir taş mahiyetindedir.

Halk devletin temelidir. Eğer halk zayıflarsa, devlette zayıflar. Daha güçlü devlet için, daha ayık toplum, yeni, sağlıklı, aydınlanmış bir halk gerekir. Bunun için kendi halkınızın yoksulluktan, sarhoşluktan ve cahillikten kurtulması için savaşmalısınız. Alçak ve sinsiler arasında asil, kötüler arasında iyi huylu, sarhoşlar arasında ayık olmayı bilmelisiniz. Daha parlak insanlara sahip olmak için, daha fazla hayata ışık tutmalısınız.

Kitap tanıtımları ile ilgili içerikler için tıklayınız. Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

İlgi çeken yazılardan hangisini okumak istersiniz?

Soru Cevaplarla Yansıtıcı Öğretim Neden Değerler Eğitimi?
Mobil Öğrenme Oyun Tabanlı Öğrenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir